Logi pirtī cieši saistīti ar kopējo ventilācijas, apgaismes un dizaina sistēmu pirtī.
Pirmkārt jāsaprot logiem būt vai nebūt? Ja jūtaties izgaismotā tēlpā labi, meditācijai un atpūtai netraucē kustība aiz loga, ainavas un nejauši garāmgājēji tad droši plānojat logus pirtī. Man kā profesionālam pirtniekam tas netraucē, BET tad kad vēlos atpūsties pirtī ārpus prof. pienākumiem es gribu būt viens, slēgtā telpā bez jebkādiem redzes un dzirdes kairinājumiem.
Protams, ziemļu tautām, kur Saules gaisma redzama reti, logs jebkurā celtnē ir kulta elements. Var teikt logi ir visur tai skaitā pirtī un pērtuvē. Pie mums tāpat kā Krievijā, Ukrainā un citur kur bija melnās pirtis logs primāri kalpoja dūmu izvadei kurināšanas procesā. Pārejot uz cita tipa apkures sistēmu, loga loma samazinājās līdz vēdināšanas un dizaina elementam. Speciālisti uzskata ka logam pērtuvē (12 – 20 m3) jābūt vismaz 500mm x 500mm izmēros. Un jāizvieto tas slapjajā jeb tvaika pirtī ne augstāk kā 500mm no griestiem, lai noturētu “tvaika pīrāgu”.
Loga izbūves mīnusi pērtuvē:
- siltuma zudumi (tas nozīmē, tāpat kā stikla durvju gadījumā, pieskaitīt papildus kubikmetrus pie telpas aprēķinot nepieciešamo krāsns jaudu);
- lielāka skaņas vadāmība;
- kustība aiz loga var traucēt atpūtai;
- padara nedaudz komplicētāku un sadārdzina pērtuves izbūvi un iekārtošanu.
Loga plusi pērtuvē:
- vizuāli padara telpu plašāku (dažiem personību tipiem tas var būt arī kā mīnus);
- palīdz ātrākai pērtuves vēdināšanai;
- no drošības viedokļa: “lieka evakuācijas eja nekad nav lieka!”;
- ja pirts tuvumā ir ainaviska apkārtne logs padara pirts apmeklējumu no estētiskā viedokļa krietni patīkamāku.
Materiāla izvēle. Pērtuvē daudzus gadus lieliski kalpo gan PVC gan koka logi ar stikla paketēm. Protams, pirms iegādāties derētu konsultēties ar pārdevēju. Jo tikai pārdevējs būs vislabāk informēts kādi ir izmantojamie materiāli stiklapakešu blīvējumā un funitūrā konkrētajā ražotnē? PVC logu profils ir paredzēts uzkaršanai līdz pat 100°C, un tas bieži notiek vasarā tiešos Saules staros īpaši ja profils ir follēts vai krāsots melnā krāsā.
Neiesaku veikt logu montāžu maksimāli augstu tiešā sadurē ar giestiem jo tur temperatūra sasniedz savu maksimumu, kas savukārt samazinās loga ekspluatācijas laiku, kā arī prasīs biežāku furnitūras regulēšanu.
Montējot logu droši var izmantot speciālas karstumizturīgas putas vai vienkārši pakulas un akmens vati. Hidroizolāciju veicam saskaņā ar montāžas shēmu, vienīgi stabilizētās tvaika izolācijas plēves vietā lietojam folliju un follija līmlentu.
Rokturi tāpat var izmantot tādu kāds tiek piedāvāts komplektācijā. Protams rokturis arī uzkarst, tāpēc komfortablākai lietošanai to derētu notīt ar džutas, lina vai taml. auklu. Koka logus un klēdes no iekšpuses apstrādā ar tiem pašiem līdzekļiem ar ko klāj sienu apšuvumu.
Logi pirtīs tradicionāli ir nelieli. Droši var izmantot PVC (plastikāta) baltus vai follētus, vai koka logus. Pēc iespējas vairāk jābūt veramiem un atgāžamiem logiem, tas palīdzēs precīzāk veidot patikamu mikroklimatu. Logu skaits un izmērs ir atkarīgs no telpas lieluma.
Logu iestiklotās daļas lielumu orientējoši izvēlas 15% no grīdas platības. Loga Tradicionālie izmēri pērtuves un mazgāšanās telpas logiem –400X600 mm, 600X800 mm un platuma/augstuma attiecības 2:3 – 3:4. Somijā plaši izmanto logus attiecības 4:2 – 5:3. Izvietojot tos plecu/krūšu augstumā. Atpūtas telpā logus ierīko pēc brīvas izvēles.
Orientējoši debesspusēm logus ierīko no rietumu puses, jo biežāk peras tomēr vakarā. Pateicoties tam, sēžot uz lāvas var vērot apkārtni un gūt patīkamas emocijas. Mazgāšanās telpā logu ieplāno cilvēka galvas/plecu augstumā, tādā veidā var izvairīties no nepieciešamības lietot aizkarus vai dekoratīvo stiklu.
1 thought on “Logi un apgaismojums pirtī”
Comments are closed.